OCT 4

FINAL
3
0
SECOND/PLAYOFF
OCT 5

FINAL
1
2
FIRST/REGULAR
OCT 6

FINAL
5
1
SECOND/REGULAR
OCT 7

FINAL
2
1
MASTERS/REGULAR
OCT 7

FINAL
1
6
MASTERS/REGULAR
OCT 7

FINAL
1
2
MASTERS/REGULAR
OCT 7

FINAL
3
1
MASTERS/REGULAR
OCT 8

FINAL
0
1
FIRST/REGULAR
OCT 8

FINAL
1
3
FIRST/REGULAR
OCT 8

FINAL
1
4
FIRST/REGULAR
OCT 12

FINAL
2
3
FIRST/PLAYOFF
OCT 13

FINAL
4
1
SECOND/PLAYOFF
OCT 14

FINAL
1
2
MASTERS/REGULAR
OCT 14

FINAL
1
2
MASTERS/REGULAR
OCT 14

FINAL
MASTERS/REGULAR
OCT 14

FINAL
1
3
MASTERS/REGULAR
OCT 15
9:00PM

FIRST/REGULAR
OCT 15
9:00PM

FIRST/REGULAR
OCT 15
9:00PM

FIRST/REGULAR
OCT 17
11:00AM

FIRST/REGULAR
OCT 17
1:00PM

SECOND/REGULAR
OCT 17
1:00PM

/REGULAR
OCT 18
9:00PM

MASTERS/PLAYOFF
OCT 19
9:00PM

SECOND/PLAYOFF
OCT 20
9:00PM

SECOND/PLAYOFF
OCT 21
9:00PM

MASTERS/REGULAR
OCT 21
9:00PM

MASTERS/REGULAR
OCT 21
9:00PM

MASTERS/REGULAR
OCT 21
9:00PM

MASTERS/REGULAR
OCT 22
9:00PM

FIRST/REGULAR
OCT 22
9:00PM

FIRST/REGULAR
OCT 22
9:00PM

FIRST/REGULAR
QUICK LINKS
WINTER LEAGUE
Home
News
Calendar
Photos
Videos
Location Maps
Board of Directors
COVID Guidelines
Bylaws
League Fees - Winter
ICP Teams & Clubs
Insurance
Past Champions | Winter League
Seeking
Administrator
MORE NEWS
JUNE 30, 2021
RASA 2021/22 AGM - Wednesday, August 11th
Select seasons >>>
MAIN SCHEDULE OFFICIALS SCHEDULE

JAN FEB MAR APR MAY JUN JUL AUG SEP OCT NOV DEC
Printable Version| Master/Export to Calendar
Select a team or division >>
Set above team/division as default? 
Group by Game Type?
  DATE TIME AWAY   HOME   LOC SITE
RS
Fri, Oct. 1
Game #1-04-13
9:00P West Coast FC
(First Division)
0 AC Richmond
(First Division)
1 King George -
RS
Fri, Oct. 1
Game #1-04-14
9:00P Unicorn FC A
(First Division)
0 Richmond All Blacks
(First Division)
5 Hugh Boyd - Blue -
RS
Fri, Oct. 1
Game #1-04-15
9:00P Young Bloods FC
(First Division)
2 Grads
(First Division)
8 Hugh Boyd - Red -
RS
Fri, Oct. 1
Game #1-04-16
9:00P VanSal FC
(First Division)
6 Pacific Dragon
(First Division)
1 Minoru Oval -
RS
Sun, Oct. 3
Game #2-04-19
11:00A Club Ireland Rovers
(Second Division)
1 Heatherbrae FC
(Second Division)
1 Minoru 2 -
RS
Sun, Oct. 3
Game #2-04-20
11:00A AC Phantoms
(Second Division)
1 EPFC
(Second Division)
3 Hugh Boyd Park Oval (GR)
RS
Sun, Oct. 3
Game #2002-04-21
11:00A United FC
(Second Division)
2 FC Hammers
(Second Division)
3 Hugh Boyd - South -
RS
Sun, Oct. 3
Game #2-04-22
1:00P Rangers Fc
(Second Division)
0 Richlads FC
(Second Division)
1 Minoru 2 -
RS
Sun, Oct. 3
Game #2-04-23
1:00P RICHMOND STRIKERS
(Second Division)
4 Firefighters FC
(Second Division)
3 Hugh Boyd Park Oval (GR)
RS
Sun, Oct. 3
Game #2-04-24
1:00P Bye   Unicorn FC B
(Second Division)
  TBA -
PO
Mon, Oct. 4
Game #LC-9
9:00P Young Bloods FC
(First Division)
3 Unicorn FC B
(Second Division)
0 Minoru 2 -
RS
Tue, Oct. 5
Game #1-02-07
9:00P Pacific Dragon
(First Division)
1 West Coast FC
(First Division)
2 Hugh Boyd - Blue -
RS
Wed, Oct. 6
Game #2-02-11
9:00P Heatherbrae FC
(Second Division)
5 Rangers Fc
(Second Division)
1 Hugh Boyd - Blue -
RS
Thu, Oct. 7
Game #M-5-17
9:00P Old Boys FC
(Masters Division)
2 Vision FC
(Masters Division)
1 Hugh Boyd - Blue -
RS
Thu, Oct. 7
Game #M-5-18
9:00P Heatherbrae Masters
(Masters Division)
1 Flying Beaver - Athletics
(Masters Division)
2 Hugh Boyd - Red -
RS
Thu, Oct. 7
Game #M-5-19
9:00P Unicorn FC Over 35
(Masters Division)
1 Richmond Old Blacks
(Masters Division)
6 Minoru Oval -
RS
Thu, Oct. 7
Game #M-5-20
9:00P Rain City Gunners
(Masters Division)
3 Jugadores Masters
(Masters Division)
1 Richmond High -
RS
Fri, Oct. 8
Game #1-05-18
9:00P Unicorn FC A
(First Division)
1 AC Richmond
(First Division)
4 Hugh Boyd - Blue -
RS
Fri, Oct. 8
Game #1-05-19
9:00P Pacific Dragon
(First Division)
0 Richmond All Blacks
(First Division)
1 Hugh Boyd - Red -
RS
Fri, Oct. 8
Game #1-05-20
9:00P Grads
(First Division)
1 VanSal FC
(First Division)
3 Minoru Oval -
PO
Tue, Oct. 12
Game #LC-5
9:00P EPFC
(Second Division)
2 Pacific Dragon
(First Division)
3 Hugh Boyd - Blue -
PO
Wed, Oct. 13
Game #LC-6
9:00P Heatherbrae FC
(Second Division)
4 Club Ireland Rovers
(Second Division)
1 Hugh Boyd - Red -
RS
Thu, Oct. 14
Game #M-6-21
9:00P Unicorn FC Over 35
(Masters Division)
  Old Boys FC
(Masters Division)
  Hugh Boyd - Blue -
RS
Thu, Oct. 14
Game #M-6-22
9:00P Vision FC
(Masters Division)
1 Heatherbrae Masters
(Masters Division)
3 Hugh Boyd - Red -
RS
Thu, Oct. 14
Game #M-6-23
9:00P Flying Beaver - Athletics
(Masters Division)
1 Rain City Gunners
(Masters Division)
2 Minoru Oval -
RS
Thu, Oct. 14
Game #M-6-24
9:00P Richmond Old Blacks
(Masters Division)
1 Jugadores Masters
(Masters Division)
2 Richmond AT -
RS
Fri, Oct. 15
Game #1-06-21
9:00P West Coast FC
(First Division)
  VanSal FC
(First Division)
  King George -
RS
Fri, Oct. 15
Game #1-06-22
9:00P Richmond All Blacks
(First Division)
  Grads
(First Division)
  Hugh Boyd - Blue -
RS
Fri, Oct. 15
Game #1-06-23
9:00P Unicorn FC A
(First Division)
  Pacific Dragon
(First Division)
  Minoru Oval -
RS
Sun, Oct. 17
Game #1-06-24
11:00A AC Richmond
(First Division)
  Young Bloods FC
(First Division)
  Minoru 2 -
  Game Postponed
RS
Sun, Oct. 17
Game #2-05-26
TBA Rangers Fc
(Second Division)
  Firefighters FC
(Second Division)
  TBA -
RS
Sun, Oct. 17
Game #2002-05-28
1:00P Club Ireland Rovers
(Second Division)
  EPFC
(Second Division)
  Minoru 2 -
RS
Sun, Oct. 17
Game #2002-05-30
1:00P United FC
(Second Division)
  Bye   TBA -
  Game Postponed
RS
Sun, Oct. 17
Game #2-05-27
TBA RICHMOND STRIKERS
(Second Division)
  Unicorn FC B
(Second Division)
  TBA -
  Game Postponed
RS
Sun, Oct. 17
Game #2-05-25
TBA Heatherbrae FC
(Second Division)
  Richlads FC
(Second Division)
  TBA -
  Game Postponed
RS
Sun, Oct. 17
Game #2-05-29
TBA AC Phantoms
(Second Division)
  FC Hammers
(Second Division)
  TBA -
  Location Change
PO
Mon, Oct. 18
Game #LC-4
9:00P United FC
(Second Division)
  Richmond Old Blacks
(Masters Division)
  Minoru 2 -
PO
Tue, Oct. 19
Game #LC-7
9:00P VanSal FC
(First Division)
  Firefighters FC
(Second Division)
  King George -
PO
Wed, Oct. 20
Game #LC-2
9:00P FC Hammers
(Second Division)
  AC Phantoms
(Second Division)
  Hugh Boyd - Red -
RS
Thu, Oct. 21
Game #M-7-25
9:00P Rain City Gunners
(Masters Division)
  Vision FC
(Masters Division)
  Hugh Boyd - Blue -
RS
Thu, Oct. 21
Game #M-7-26
9:00P Heatherbrae Masters
(Masters Division)
  Unicorn FC Over 35
(Masters Division)
  Hugh Boyd - Red -
RS
Thu, Oct. 21
Game #M-7-27
9:00P Old Boys FC
(Masters Division)
  Richmond Old Blacks
(Masters Division)
  Minoru Oval -
RS
Thu, Oct. 21
Game #M-7-28
9:00P Jugadores Masters
(Masters Division)
  Flying Beaver - Athletics
(Masters Division)
  Richmond High School -
RS
Fri, Oct. 22
Game #1-07-25
9:00P Pacific Dragon
(First Division)
  AC Richmond
(First Division)
  King George -
RS
Fri, Oct. 22
Game #1-07-26
9:00P Unicorn FC A
(First Division)
  Grads
(First Division)
  Hugh Boyd - Blue -
RS
Fri, Oct. 22
Game #1-07-27
9:00P West Coast FC
(First Division)
  Richmond All Blacks
(First Division)
  Minoru Oval -
RS
Sun, Oct. 24
Game #1-07-28
11:00A VanSal FC
(First Division)
  Young Bloods FC
(First Division)
  Minoru 2 -
RS
Sun, Oct. 24
Game #2-6-31
11:00A FC Hammers
(Second Division)
  Club Ireland Rovers
(Second Division)
  Hugh Boyd - South -
RS
Sun, Oct. 24
Game #2-6-32
11:00A Unicorn FC B
(Second Division)
  United FC
(Second Division)
  Hugh Boyd Park Oval (GR)
RS
Sun, Oct. 24
Game #2-6-33
1:00P Richlads FC
(Second Division)
  EPFC
(Second Division)
  Minoru 2 -
RS
Sun, Oct. 24
Game #2-6-34
1:00P Heatherbrae FC
(Second Division)
  Firefighters FC
(Second Division)
  Hugh Boyd - South -
RS
Sun, Oct. 24
Game #2-6-35
1:00P Rangers Fc
(Second Division)
  RICHMOND STRIKERS
(Second Division)
  McNair -
RS
Sun, Oct. 24
Game #2-6-36
1:00P AC Phantoms
(Second Division)
  Bye   TBA -
RS
Thu, Oct. 28
Game #M-8-29
9:00P Old Boys FC
(Masters Division)
  Heatherbrae Masters
(Masters Division)
  Minoru Oval -
RS
Thu, Oct. 28
Game #M-8-30
9:00P Jugadores Masters
(Masters Division)
  Vision FC
(Masters Division)
  Hugh Boyd - Red -
RS
Thu, Oct. 28
Game #M-8-31
9:00P Rain City Gunners
(Masters Division)
  Unicorn FC Over 35
(Masters Division)
  Hugh Boyd - Blue -
RS
Thu, Oct. 28
Game #M-8-32
9:00P Flying Beaver - Athletics
(Masters Division)
  Richmond Old Blacks
(Masters Division)
  Richmond AT -
RS
Fri, Oct. 29
Game #1-08-29
9:00P VanSal FC
(First Division)
  AC Richmond
(First Division)
  King George -
RS
Fri, Oct. 29
Game #1-08-30
9:00P Pacific Dragon
(First Division)
  Grads
(First Division)
  Hugh Boyd - Blue -
RS
Fri, Oct. 29
Game #1-08-31
9:00P West Coast FC
(First Division)
  Unicorn FC A
(First Division)
  Minoru Oval -
RS
Sun, Oct. 31
Game #1-8-32
11:00A Richmond All Blacks
(First Division)
  Young Bloods FC
(First Division)
  Minoru 2 -
RS
Sun, Oct. 31
Game #2-7-37
11:00A United FC
(Second Division)
  EPFC
(Second Division)
  MacNeil - North -
RS
Sun, Oct. 31
Game #2-7-38
11:00A RICHMOND STRIKERS
(Second Division)
  Richlads FC
(Second Division)
  MacNeil - South -
RS
Sun, Oct. 31
Game #2-7-39
1:00P Firefighters FC
(Second Division)
  Unicorn FC B
(Second Division)
  Minoru 2 -
RS
Sun, Oct. 31
Game #2-7-40
1:00P Club Ireland Rovers
(Second Division)
  Rangers Fc
(Second Division)
  MacNeil - North -
RS
Sun, Oct. 31
Game #2-7-41
1:00P Heatherbrae FC
(Second Division)
  AC Phantoms
(Second Division)
  MacNeil - South -
RS
Sun, Oct. 31
Game #2-7-42
1:00P Bye   FC Hammers
(Second Division)
  TBA -

EX = Exhibition Game
RS = Regular Season
PO = Playoffs
PR = Practice
< BACK >
ABOUT RASA
The Richmond Adult Soccer Association is a Full Member of BC Soccer and offers recreational and competive soccer programs for adult players of all ages. We run 2 seasons - Winter League & Spring League. 

Our Winter League season runs from September to March each year.  We offer Open Division (any age) play and a Master Divsion (35+).  The Open Divisions typically play on Friday nights and/or Sunday mornings/afternoons.  Teams in the Winter League will play for a berth to the BC Soccer Provincial Cup tournament each year.  

Team Registration for Winter League typically opens in July and closes in mid-August. 

Our Spring League runs from April to July.  We offer 3 divisions of open play from recreational to competitive.  Games are typically played on Tuesday, Thursday or Sundays. 

Team Registration for Spring League typically opens in late March and closes in early April. 

FOLLOW US ON TWITTER
RASA SPONSORS
        
FIRST DIVISION
TEAM GP W L T TP
Richmond All Blac 5 5 0 0 15
AC Richmond 5 4 1 0 12
West Coast FC 4 3 1 0 9
Grads 5 2 3 0 6
VanSal FC 5 2 3 0 6
VIEW FULL TABLES »
SECOND DIVISION
TEAM GP W L T TP
EPFC 4 4 0 0 12
Heatherbrae FC 4 3 0 1 10
Richlads FC 3 3 0 0 9
AC Phantoms 4 3 1 0 9
FC Hammers 4 3 1 0 9
VIEW FULL TABLES »
MASTERS DIVISION
TEAM GP W L T TP
Rain City Gunners 6 6 0 0 18
Flying Beaver - A 6 5 1 0 15
Heatherbrae Maste 6 4 2 0 12
Jugadores Masters 6 2 3 1 7
Richmond Old Blac 6 2 4 0 6
VIEW FULL TABLES »